Malokarpatská vínna cesta
Juhovýchodné svahy Malých Karpát sú starou vinohradníckou oblasťou. Vinič sa tu pestuje už dvetisíc rokov. Na jej slnečných svahoch sa pestuje hrozno, z ktorého sa už pred viacerými storočiami vyrábalo skvelé víno, ktoré sa pilo aj na kráľovskom dvore v Bratislave a vo Viedni.
Malokarpatskí vinohradníci mali odjakživa k svojim vínam hlboký vzťah, legenda hovorí, že jeden vypestoval učené víno tak, že sa hroznu po celý čas prihováral, rozprával mu príbehy a víno, ktoré vyrobil daroval kráľovi, ktorý sa aj vďaka tomuto vínu stal múdrym a spravodlivým panovníkom.
Inému vinohradníkovi zas pomohla za súdok malvázie mýtická Biela pani Lucia vysadiť najlepší vinohrad v kraji. Odvtedy pre ňu nechával pred sviatkom svätej Lucie na krížnych cestách súdok malvázie.
Cesta vedie úpätím Karpát cez malebné vinohradnícke mestečká, akými sú Svätý Jur, Pezinok a Modra. Vínna cesta je charakteristická nielen svojou ponukou miestnych vín, ale aj históriou, gastronómiou a celoročnou ponukou rozličných podujatí.
Len niekoľko kilometrov od Bratislavy sa nachádza malebné mestečko Svätý Jur, ktoré si zachovalo svoj pôvodný vzhľad vinohradníckeho mesta. V meste sa okrem vínnych pivníc nachádza aj jediný kláštorný pivovar na Slovensku.
Centrom Malokarpatského regiónu je Pezinok s pekným historickým jadrom s vínnymi pivnicami a s Malokarpatským múzeom. Ďalšie mesto, Modra, je okrem vína známe výrobou tradičnej modranskej majoliky, určite si odtiaľto odnesiete nejaký pekný kúsok.
Okrem vína je miestnou špecialitou aj burčiak – nedozreté víno, ktoré sa pije v období vinobraní. V tomto čase sa vo všetkých vinohradníckych mestách a dedinách konajú slávnosti, na ktorých sa dajú ochutnať miestne špeciality, či už burčiak, alebo zemiakové lokše a husacina.
Na záver to najlepšie – ochutnávka bielych i červených odrôd s patričným výkladom a záhryzom.
Tento výlet odporúčame skombinovať aj s prehliadkou hradu Červený Kameň s jednou z najväčších pivníc v Strednej Európe.